ARKDOZA
  • Order within 9 hours and 44 minutes to get between May 22 - May 28
  • Tracked Shipping on All Orders
  • 14-Day Returns
  • Secure Payments
  • 24/7 Customer Support
Buying Bulk?
Description
  • Stainless Steel 3 Blades; 15 Spline Tooth; Right Hand Rotation ;Easy to maintain & repair
  • Based on strict quality control ,our propellers are extremely durable
  • Any questions we will give you a satisfactory answer within 24 hours .
Boat Engine Application:
4-1/4" Gearcase
DF 70A(4 Stroke)...2009-newer
DF 80A(4 Stroke)...2009-newer
DF 90(4 Stroke)...2001-2008
DF 90A(4 Stroke)...2009-newer
DF 100(4 Stroke)...2009-newer
DF 115(4 Stroke)...2001-2012
DF 115A(4 Stroke)...2013-newer
DF 140(4 Stroke)...2002-2012
DF 140A(4 Stroke)...2013-newer
--------------------------------------------------
Blades: 3
Colour: Silver
Condition: New
Spline Tooth: 15
Rotation: Right Hand
Pressed in Rubber Hub
Replaceable Diameter and Available Pitch (inch) :
13.5" x 15" Similar to OEM 58100-94554-019
13-7/8 " x 15 "
14 " x 17 " Similar to OEM 99105-00700-18P
14 " x 19 " Similar to OEM 99105-00700-20P
14 " x 21 " Similar to OEM 99105-00700-22P