BamBooBat Adult 100 Day Warranty Hybrid Baseball Bat, 32"/31 oz, Black/Brown (HBBG271-HY32)
BAMBOOBAT
  • Order within 8 hours and 26 minutes to get between May 22 - May 28
  • Tracked Shipping on All Orders
  • 14-Day Returns
  • Secure Payments
  • 24/7 Customer Support
Buying Bulk?
Description
  • 100 Day Warranty
  • Balanced swing weight
  • Bbcor approved
Pinnacle Sports Adult 100 Day Warranty Hybrid Bamboo/Hickory Bat. Our adult model BamBooBat baseball bats are made with the highest quality bamboo available. We use a proprietary mix of different types of bamboo which creates a very durable and weight appropriate bat for players aging from 13 years old to adult. Our adult bats come in sizes that range from 29" to 34" with one inch increments in between. The adult 100 Day Hybrid BamBooBat models come in 2 different styles. We have the 243 and the 271. All of these models are approved for high school, college and adult use. All are BBCOR approved. The 271 model is a very smooth, balanced swing weight where the 243 is an endloaded model. They both come with a Noslip rubbererized coated handle.
Shipping and Returns
BamBooBat.
BamBooBat Adult 100 Day Warranty Hybrid Baseball Bat, 32"...